Єдина Країна! Единая Страна!

— Дай мені грошей — А за, що?

Вересень 8th, 2009

dollars
Меґа-акція “50 гривень за статтю”, яка останні кілька місяців проводилась на ресурсі debian-administration.org.ua завершилась. Причина — її повне фіаско.

Витяг з листування з одним із “волонтерів”:

>>Хочете отримати за свою роботу гроші, чи плюсик до карми?
За свою роботу хотілося б отримати гроші, щоб мати стимул для подальшої роботи.

По порядку: вівши блоґ про адміністрування Debian GNU/Linux на протязі майже двох років, і зрозумівши, що українські користувачі його читачі, серед яких чимало професійних адміністраторів, досвід роботи яких з Дебіеном перевершує мій у рази, і які володіють знаннями, про які я навіть не чув, ні під яким ідеалістичним приводом, штибу “Що більше інформації ви створюватимете, то більше людей нею оволодіє, і з часом зможе підняти її на якісно вищий рівень…” не бажають цими знаннями ділитись, я вирішив зіграти на відомій ще з початку створення нашої цивілізації людській слабкості — любові до грошей. Я вирішив платити людям по 50 гривень за переклади статей: одна година твоєї роботи, і маєш 50 гривень, а інші — корисну інформацію українською.


Як результат — натовп дітей, які бажають витративши 2 хвилини на переклад google translate`ом якоїсь тупої замітки, отримати халявне пиво і свої відстійні сухарики (ну навіщо ви їсте це лайно?). Жоден з тих, хто до мене звернулись не сприймав це, як роботу, як слід виконати гарно і якісно, виключно, як халявні 50 гривень, не більше:

>>>>Ви хочете опублікувати статті безкоштовно, чи все ж, проситимете за них якусь винагороду? Дякую!
>>>Взагалі ідея щодо винагороди була цікавою, чи можете трохи детальніше описати подробиці?
>>Власне, це повністю збитковий ресурс. Грошей тут ніхто ні за, що й нікому не платить.
Шкода… Хотілося писати користну статтю, і отримувати копійчину на пиво чи ще щось, просто без винагороди самого себе змусити важко 😉

Кілька разів з низки причин (в основному через погане володіння претендента англійською мовою), був змушений відмовляти людям, на, що у відповідь отримував:

Вам потрібний переклад чи люди??? Потрібно точніше висловлювати свої потреби. І, до мови, англійську я знаю непогано, а ще + додаткові засоби… статтю б переклав. Та в мене вже відпало бажання перекладати щось.

Всього навсього хотілось зробити роботу, провести з користю час, і отримати за це винагороду. Та сталось як сталось.

Це була одна з моїх найбільших помилок, і один із моїх найнаївніших вчинків у житті, які тим не менше, дали мені, мабуть, одні із найважливіших у моєму житті уроків:

1. Люди, які не є вартими певних грошей, не повинні ці гроші отримувати ні під яким приводом, і ні за які вчинки.
Я про те, що різні студенти, які три місяці тому встановили собі на VirtualBox`і Ubuntu Linux, і вже вважають себе лінукс-ґуру лиш через те, що більшість їхніх одногрупників або ж не працювали з лінуксом, або ж взагалі ніколи про нього не чули, не є тими, кому варто за низькосортну роботу платити гроші лише для того, щоб спонукати їх цю саму роботу робити, бо, як тільки їм перестануть платити — вони пошлють усіх нах, і далі тринькатимуть стипендію на ОГО’шний інтернет і пиво.

2. Гроші — поганий стимул
Саме тому я переконаний, що платити практично усім студентам стипендії — погана ідея. Їх потрібно забезпечити усім необхідним: житлом, харчами, і доступом до інформації (посібники, інтернет, можливість відвідувати будь які лекції, тощо), але ні в якому разі не давати їм гроші, якими вони ще років п’ять не вмітимуть правильно розпоряджатись. Стипендії — це серйозний анти-стимул для навчання! Їх безперечно заслуговують призери різноманітних олімпіад, та інші обдаровані діти, яким потрібні унікальні умова: дорогі книжки, обладнання, можливість їздити на конференції, тощо, але не усі.

3. Якщо мова йде про гроші — слід мати справу лише з людьми певного рівня розвитку
Мені навіть уявити складно, на скільки холоднокровною скотиною повинен бути доларевий мультимільярдер, щоб не дозволяти сприймати себе, як мішок з якого можна викачати собі трохи грошей, і постійно перебирати 100 бізнес-партнерів у пошуках одного, який вартий того, щоб співпрацювати з ним.

Якщо збираєтесь робити щось бодай трохи серйозне — не майте справу з різними сопляками, які не доросли до рівня, на якому вони зможуть принести вашій справі користь, і грати у команді до останнього, а не просто бажають випендритись.

4. Український користувач не доріс до того рівня, коли він здатен сам генерувати контент
Так, це суспільство надто гниле і зіпсоване для того, щоб реалізовувати тут ідеалістичні принципи не менш ідеалістичного поняття “web 2.0”. Врахуйте це, але не смійте змиритись з цим. Вірте у свою ідею, але й враховуйте даний факт.

Гаразд, гаразд, це все. Традиційно завершую не розкривши повністю своєї думки, і лиш коли зрозумію, що мене занесло.

Коментарі

коментарі

Powered by Facebook Comments

7 коментарів to “— Дай мені грошей — А за, що?”

 1. Zenyk Says:

  Привіт!

  1) Мотивування грошима це досить сумнівний варіант для ІТ. Хороші адміни мають 500$-1300$ (4500-9000 гри) 50 грн для них це досить сумнівний мотиватор 🙂 Я це веду до того що треба шукати інші мотиватори. Ось тут і можна показати наскільки людина розвинута, знайшовши якусь іншу мотивацію окрім грошей

  2) Серед студентів є хороші та розумні люди. Причому не обов’язково учасники олімпіад чи інших заходів. Не варто повністю розчаровуватись у студенстві.

  3) Під час критики головний конструктивізм. Навіть якщо людина в корні не права, слід принаймні вказати правильний шлях.

  4) Не втрачайте надію 🙂 Криза ставить все на свої місця. Рік тому роботу міг знайти навіть лінивий 🙂
  Зараз роботу не можуть знайти навіть розумні 🙂 При співбесіді подвиги з VirtualBox як скіли записані не будуть. І від того що ця людина буде ображена на всі фірми, що її не взяли, грошей у кишені не появиться 🙂 Тому рано чи пізно вони таки візьмуться за голову та будуть вчитись так як треба.

 2. Сашко Кравчук Says:

  Zenyk,

  Так, на щастя, п. #1 я розумів ще до того, як усе почав. Моєю аудиторією були студенти, для яких 50 гривень за годину роботи — реально гарна можливість. Як виявилось — ні, бо вони сприймали це не, як можливість легко заробити гроші (нехай і невеликі, це факт), а, як можливість їх отримати ні за, що (точніше за 2 хв. з google translat`ом). Саме це мене так і роздратувало, адже це суспільство, в якому я живу, і воно таке цинічне і безвідповідальне…

  Схоже, що з п. #2 я ще взагалі не розібрався, і моя думка може кардинально змінитись.

  п. #3. Так, згоден. Я вже давно зрозумів, що єдиний дієвий спосіб якісно когось змінити — це змінитись самому, і показати йому гарний приклад. Якось у мене не дуже виходить. Мабуть, я й сам ще не сильно виріс.

  Щодо пункту #4, то схоже, що я це все тільки починаю розуміти. Тоді я це все точно розумів у край погано.

  Дякую за розгорнутий відгук.

 3. alexlp Says:

  50 гривень для спеціаліста IT – зовсім мало.

 4. Pavlo Says:

  Я був одним з тих, хто перекладав.
  Я на той момент був далеко не профі, але якийсь досвід мав.
  Так – я користувався гугл-транслейтом, бо в школі я вивчав німецьку, а не англійську (з неї я перекладав, а англ. не вивчав ніде).

  Незнаю як інші – але я міг зрозуміти суть статті і без перекладача. Перекладач лише позбавив потреби набирати все вручну.
  Звичайно, що все що перекладалось – все коригувалось – щоб був саме той зміст, який був на англ. мові.

  Про профі, які отримують 4500-10000 грн за системне адміністрування лінукс-систем думаю говорити неварто – так як їм перекладати ті статті смисл є тільки шоб інші, хто незнає англ. мови могли її прочитати.

  Так, добре діло зробити україномовне дзеркало такого типу.
  Але для себе вважаю – що краще знати англ. мову, ніж мати можливість прочитати цікаву тему на англ мові. Бо першоджерело майже завжди появляється саме на англ. мові, навіть якщо і українська розробка.
  Так і умовою попасти в хорошу компанію програмістом чи системним адміністратором – хороше знання англ мови.
  Так чи інакше потрібно знати англійську мову.

 5. Oleksandr Kravchuk Says:

  Pavlo, на щастя, попадались і хороші люди з відповідальним ставленням до роботу.

  То був урок і для мене, і я дуже вдячний життю за нього!

 6. Anton Says:

  Якісь ідеалізовані уявляння про студентів, людей, суспільство… Звідки, га? На що ти розраховував? Що набіжать люди, зі знанням англ. на достатньому рівні для нормального перекладу, Совок, прогниле українське суспільство. Аргументи? Якісь дані? На чому базується таке твердження? Мало було зацікавлених у перекладі?
  >>4. Український користувач не доріс до того рівня, коли він здатен сам генерувати контент
  Що за маячня!? Який саме контент? Цікаво чи багато

 7. Oleksandr Kravchuk Says:

  Антоне, це запис 4-хрічної давнини. У моєму житті, поглядах та світогляді так багато усього змінилось, що я не бачу навіть елементарної необхідності відповідати на Ваш коментар. У будь якому разі дякую.

Leave a Reply